انگلیسیعربیفرانسه
آب وهوا
City
Temp
بیشینه دما
HightTemp
کمینه دما
LowTemp
طلوع آفتاب
SunRiseTime
غروب آفتاب
SunSetTime
تعداد بازدیدکنندگان
تعداد بازدیدکنندگان امروز 1 تعداد بازدیدکنندگان دیروز 20 تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 2170 تعداد کاربران بر خط 69 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
پوستر

فایل چکیده مقالات همایش1390


 

 اعلام نتایج نهایی مقالات همایش شهروند مسئول

برای مشاهده فایل تصحیح شده مقالات پذیرفته شده اینجا کلیک کنید


شرکت کننده محترم همایش بین المللی شهروند مسئول
در صورت داشتن سوال یا مشکل در رابطه با مقالات ارائه شده در همایش با شماره تلفن 09393259834 یا ایمیل ak.akbarian@gmail.com تماس حاصل نمائید.
 

اطلاعیه
 
شرکت کنندگان محترم همایش بین المللی شهروند مسئول
خواهشمند است جهت ارسال دعوتنامه همایش، آدرس و کدپستی خود را به ایمیل ak.akbarian@gmail.com ارسال نمائید.
 

 ديدار اعضاي شوراي سياست‌گذاري ستاد اولين همايش بين‌المللي شهروند مسئول

با حضرت آیت الله العظمی مظاهری (مد ظله العالی)
 

اعضاي شوراي سياست‌گذاري ستاد اولين همايش بين‌المللي شهروند مسئول با مرجع عاليقدر حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري ديدار کردند.
حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري دراين ديدار، امر به معروف و نهي از منکر رااز عناصر برجستۀ مکمّل ايمان دانسته و خاطرنشان کردند:  مسلمان واقعي کسي است که به اصول دين اسلام معتقد باشد و بر طبق ايمان خود عمل نمايد که در اين صورت زيربنا و روبناي دين او محکم خواهد شد. ولي عنصر تکمیل‌کنندۀ ايمان، امر به معروف و نهی از منکر است که در زندگي مسلمان حقيقي جايگاه ويژه‌اي دارد.
ايشان در اين زمينه افزودند: اهميّت امر به معروف و نهي از منکر به قدري است که قرآن کريم از امّتي که به اين دو موضوع اساسي اهميّت مي‌دهد به عنوان برترين امّت‌ها و امّت ممتاز نام برده و چنين امّتي را رستگار و سعادتمند برمی‌شمارد.
حضرت آيت‌الله‌ العظمي مظاهري در ادامۀ بيانات خود، موضوع امر به معروف و نهي از منکر را علاوه بر ابعاد دینی و شرعی، يک امر مسلّم عقلي دانسته و تصريح کردند: عقل، فطرت و وجدان اخلاقيِ نوعِ بشر، امر به معروف و نهي از منکر را به خوبي مي‌پذيرد و از اين جهت موضوع امر به معروف و نهي از منکر در دين اسلام، تعبّدي نيست، بلکه اصرار اسلام عزيز به اهميّت به اين دو موضوع اساسي، در حقیقت، ارشاد به حکم عقل است.
ديدار اعضاي شوراي سياست‌گذاري ستاد اولين همايش بين‌المللي شهروند مسئول با معظّم‌له

حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري با تأکيد بر ضرورت طرح موضوع امر به
معروف و نهي از منکر در سطح بين‌المللي اظهار داشتند:


موضوع امر به معروف و نهي از منکر منحصر به آیين اسلام نيست و

اهميّت به آن نيز صرفاً وظيفۀ مسلمانان نمي‌باشد، بلکه از آن جهت که عقل،
 
فطرت و وجدان اخلاقي در همۀ انسان‌ها با هر آيين و مذهبي که داشته باشند،

به خوبي ضرورت امر به معروف و نهي از منکر را درک مي‌کند، طرح آن

در سطح بين‌المللي نیز مطلوب و لازم است و پذيرش جوامع بشری و مجامع

حق‌گرای بين‌المللي را به همراه خواهد داشت، ضمن اينکه انجام اين حرکت،

احکام مترقّي و انسان‌ساز اسلام عزيز را به دنيا معرفی مي‌کند.
 
حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري در بخش ديگري از بيانات خود با اشاره به مفاسد حاکم بر جوامع بشري از امر به معروف و نهي از منکر به عنوان بهترين راهکار اصلاح مفاسد جاري در همۀ مجامع انساني نام برده و افزودند: اگر همۀ دولت‌ها و ملّت‌ها براي احياي امر به معروف و نهي از منکر برنامه‌ريزي و تدبير لازم را داشته باشند، دامنۀ معضلات و مفاسد اخلاقي و اجتماعي در دنيا به شدّت کاهش خواهد يافت، البته نکتۀ مهم در اين جهت آن است که هم مسئولان و حاکمان و هم مردم در همۀ کشورها، اصلاح را از خودشان شروع کنند و پس از آن براي اصلاح ديگران و جامعه، گام بردارند.
حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري با يادآوري رخنۀ سه فساد اخلاقي، اداري و اقتصادي در نظام مقدّس جمهوري اسلامي، اين مفاسد را بسيار خطرناک خوانده و تأکيد کردند: اگر مسئولان نهادها و ارگان‌هاي دولتي، مبارزه با مفاسد اخلاقي، اداري و اقتصادي را از خودشان آغاز کنند و مردم نيز در اين خصوص بي‌تفاوت نباشند و علاوه بر مراقبت از خود و نزديکانشان، به حدّ تذکّر و ارشاد زباني که وظيفۀ حتميِ آنان است، به امر به معروف و نهي از منکر بپردازند، در مدّت کمي اين معضلات بزرگ برچيده خواهد شد.
ديدار اعضاي شوراي سياست‌گذاري ستاد اولين همايش بين‌المللي شهروند مسئول با معظّم‌له

حضرت آيت‌الله العظمي مظاهري در پايان بيانات خود، ضمن برشمردن مراتب امر به معروف و نهي از منکر، خاطرنشان ساختند: قرآن کريم، شيوۀ صحيح و مؤثر امر به معروف و نهي از منکر را موعظۀ همراه با تلطّف و مهرباني و همراه با منطق و استدلال مي‌داند. و از اين‌رو همه و خصوصاً مسئولان مربوطه بايد علاوه بر رعايت مراتب امر به معروف و نهي از منکر، با انتخاب شيوه‌هاي صحيح اخلاقي و منطقي، بر تأثيرگذاري آن بيفزايند و از به کار بردن شيوه‌هاي مذموم و غيرمشروع، مطلقاً بپرهيزند و توجه داشته باشند که برخوردهاي فيزيکي، نظير زندان و نظاير آن، صرفاً در موارد ضروري که  شرع و قانون معيّن کرده و چاره‌اي جز آن نيست، فقط و فقط در اختيار مسئولان قانوني مربوطه است و ديگران نمي‌توانند در اين موارد، خودسرانه دخالت و عمل نمايند.
در ابتداي اين ديدار برخي مسئولان برگزاري همايش ملّي شهروند مسئول، به ارائۀ گزارشي از نحوۀ برگزاري اين همايش که در سال 1389 برگزار شد و نيز برنامه‌هاي همايش بين‌المللي شهروند مسئول که در تابستان 1390 برگزار خواهد شد پرداختند./

***********************************************
 
الخیر کلها و منها­الجهاد فی سبیل­الله عند­الامر بالمعروف والنهی عن­المنکر الا کنفثه فی بحر لجی 
همه خوبی­ها و از آن جمله جهاد در راه خدا در مقابل امر به معروف و نهی از منکر مثل یک قطره در مقابل دریاست.
 
امام باقر (ع) 
قولوا للناس احسن ما تحبون ان یقال لکم
بهترین سخنی که دوست دارید مردم (در برخورد با شما) بگویند، به آنان بگویید.
 
  
حضرت آیت­الله­العظمی مظاهری (مدظلله)
 
 
این فکر که اجرا شده است (همایش شهروند مسئول)فکر قرآنی است. از کم شروع کنید ولی به کم قانع نشوید. امیداورم دانشگاه آزاد اسلامی جرقه­ای که زده است را سراسری کند.    
             سخنرانی همایش شهروند مسئول 12/10/1387
 
 اهداف همایش
1-تبیین صحیح، روشن و جامع از حقیقت – شناسایی امر به معروف و نهی از منکر در عرصه داخلی و جهانی به ویژه در عصر جهان‌شمولی مفاهیم و واژه‌های حوزه علوم انسانی همچون حقوق شهروندی و حقوق بشر
2-تلاش برای طرح یک گفتمان مهم قرآنی در عرصه جهانی
3-تلاش برای غالب نمودن این گفتمان در راستای رسالت جهان شمولی دین مبین اسلام 
4-ارائه مدلی موفق در پرتو امر به معروف و نهی از منکر برای اداره جوامع و کلاً جامعه جهانی و زمینه‌سازی برای تحقق حکومت واحد جهانی اسلام.
5-تلاش برای نمایاندن گفتمان حقیقت مدار و عدالت‌گرایانه همراه با عقلانیت و معنویت دین اسلام با محوریت امر به معروف و نهی از منکر در عرصه جهانی
6-تلاش برای دفاع از حقانیت اسلام با محوریت اصل و اساس همه فرائض دینی امر به معروف و نهی از منکر
7-تلاش برای کاستن از نقاط ضعف و آسیب‌ها و چالش‌هایی که انسان امروزی را دلیل دور شدن از دین با آن درگیر است و از طرف دیگر نزدیک نمودن آنها به جایگاه این فریضه الهی و آشنا نمودن انسان‌ها با نقش بی‌بدیل امر به معروف و نهی از منکر در زندگی شخصی و جمعی، داخلی و بین‌المللی.
8-نظریه‌پردازی در حوزه علوم انسانی در روابط انسانی با محوریت امر به معروف و نهی از منکر در حوزه داخلی و خارجی
9-مقابله با اعتقادات انحرافی و اندیشه‌های تسامح، تساهل، مداهنه‌گرایانه که در تقابل با مفاهیم ناب دینی از جمله حیا، عفت، غیرت و پاکدامنی می‌باشد.
 
 

 

CommuniqueList
h

ادامه
۱۳۹۸ شنبه ۲۷ مهر
Web Design by E.Khodadadi & R.Setayesh
Powered by DorsaPortal